::: Aktualności turystyczne

Gospodynie nie kazały się długo namawiać. Wygrzebały z szaf oryginalne stroje ludowe, założyły je i stawiły się 12 lutego na karnawałowym, ludowym pokazie mody w tworkowskim Centrum Kultury. Zaprezentowały unikalne już obiory, jak na przykład importowane z dalekich krajów plyjty.

Panowie z Roszkowa będą mieli święta na słodko. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowało 29 marca w Tworkowie przede wszystkim słodkości. Pozostałe KGW z gminy Krzyżanowice przygotowały również całą gamę rarytasów, a klientów, jak zwykle, nie zabrakło.

Kiedyś trwało trzy-cztery dni, a dziś, jedynie dla zachowania tradycji, trzy-cztery godziny w tworkowskim Centrum Kultury. Około 50 gospodyń z gminy Krzyżanowice szkubało 19 marca gęsie i kacze pierze. Nie zabrakło jabłek w cieście, kawy no i sznapsa dla rozweselenia.

2 stycznia o 11.00 otwarto 140-metrowy stok narciarski na Urbanku w Tworkowie. To pierwszy taki obiekt w powiecie raciborskim i subregionie rybnickim. Czynny jest codziennie i to za darmo. Na narciarzy czeka 120-metrowy wyciąg orczykowy.

Śląska biesiada w Tworkowie mogłaby spokojnie rywalizować z telewizyjnym Spotkaniem z balladą. Rokrocznie mieszkańcy tej wsi przygotowują program, który rozbawia do łez setki gości.

Zamek w Chałupkach stoi na miejscu jednej z najstarszych górnośląskich twierdz. W 1262 r., król czeski Przemysł Otokar II i książę opolsko-raciborski Władysław zwarli układ graniczny. Porozumienie to kończyło wieloletni spór obu sąsiadów.

Nadeszła nareszcie piękna złota jesień, a z nią termin tegorocznej pogoni za lisem czyli popularny Hubertus. W słoneczne niedzielne popołudnie, 19 października na nadodrzańskich łąkach w Sudole zebrał się spory tłum widzów zainteresowanych tym  ciekawym widowiskiem.

Gmina Krzyżanowice ma szczęście do konkursu Najpiękniejsza wieś województwa śląskiego. Rok temu drugie były Owsiszcze (I miejsca wówczas nie przyznano), w tym roku, w piątej edycji, pierwsze jest największe sołectwo - Tworków. Zobacz galerię zdjęć.

Na początek było spokojnie, niemal tradycyjnie. Potem ryk silników i orkiestra klaksonów. Roszków gości dziś uczestników gminnych dożynek AD 2008 gminy Krzyżanowice. Zorganizowano najbardziej hałaśliwy korowód w całym powiecie.

Na przełomie wieków jeździł tędy słynny Orient-Express z Berlina do Konstantynopola, a do niedawna polski „Bem” relacji Szczecin-Budapeszt. 1 maja linia kolejowa Racibórz-Chałupki skończy 160 lat. Było to pierwsze połączenie kolejowe Prus z Austro-Węgrami.

pigułka
pigułka
zapowiedzi
Klauzula informacyjna RODO - polityka prywatności. Portal wykorzystuje pliki cookies.
Akceptuję