Kuźna Raciborska
::: Rudzki jarmark z Antykami

Mnóstwo ręcznie robionych bożonarodzeniowych ozdób, świąteczne ciasta, choinkowe pierniczki, a do tego rozgrzewające wino grzane, to co tygodniowe atrakcje rudzkiego jarmarku adwentowego. Dzisiaj wzbogaci się on o występ Antyków oraz ceremonię wręczenia Benedyktyńskich Róż.

Od kiedy organizowany jest w Rudach adwentowy jarmark, nikt nie zdoła powiedzieć. – Może od siedmiu, może od ośmiu lat, nie potrafię jednoznacznie stwierdzić. Wiem na pewno, że jarmarkowi towarzyszy wspólne radosne biesiadowanie, miłe spotkania ze znajomymi, sąsiadami i rodziną. W końcu adwent, to czas oczekiwania na radosną nowinę – przyznaje główny organizator rudzkiego jarmarku, ks. Jan Rosiek.

Aby osłodzić miłe spotkania, panie z Koła Gospodyń Wiejskich sprzedają pyszne świąteczne wypieki. Panowie zaś serwują wino grzane, sporządzone według starych, zakonnych receptur opartych na starannie dobieranej kompozycji wyciągów z ziół, korzeni i przypraw. Na innym stoisku sprzedawane są różnobarwne ozdoby choinkowe, ścienne oraz stroiki bożonarodzeniowe. Wszystko w każdą niedzielę adwentu odbywa się w piwniczkach Zespołu Klasztorno-Pałacowego, gdzie niegdyś żyli Cystersi. Dochód ze sprzedaży smakołyków i rękodzieł przeznaczony jest na dalszą odbudowę kompleksu klasztorno-pałacowego w Rudach.

Dodatkowo w ostatnią niedzielę adwentu, czyli dzisiaj po południu jarmark uatrakcyjni koncert pastorałkowy w wykonaniu zespołu Antyki, pt. A za łoknym kolynda. – Chcemy w ten sposób przygotować tych, którzy przyjdą na koncert do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia – tłumaczy ks. Jan Rosiek.

Punktem kulminacyjnym jarmarku w Rudach będzie wręczenie osobom, szczególnie zasłużonym dla Pocysterskiego Opactwa, Róż Benedyktyńskich. – Takie wyróżnienie staramy się przyznawać co roku. Tym razem otrzyma je ks. prałat Bonifacy Madla, były proboszcz parafii w Rudach. Następną Ryszard Belkius, jest on mieszkańcem Rud, bardzo pomaga w Opactwie. To, taka nasza złota rączka. Kolejną różę przyznamy Danucie Kalecie, księgowej z kurii, która sumiennie rozlicza nasze środki pomocowe oraz Radiu Plus, które informuje w całym regionie o naszych Rudach – wylicza zwycięzców ks. Jan Rosiek.

(k)

fot. Marek Tomasiak


WAW,29-12-2010
  :::  drukuj  :::  wyślij znajomemu  :::  
pigułka
pigułka
zapowiedzi
Klauzula informacyjna RODO - polityka prywatności. Portal wykorzystuje pliki cookies.
Akceptuję