::: Festiwal nauki w Nędzy

W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy odbył się 14 stycznia drugi festiwal „Daj się porwać nauce”. Motywem przewodnim imprezy była energia wiatrowa. W ramach festiwalu uczniowie przygotowali liczne prezentacje, modele, eksperymenty i urządzenia, np. minielektrownię wiatrową.

Cała szkoła oddana została w piątek, 14 stycznia, na użytek festiwalu. – Zbudowałyśmy model Układu Słonecznego – mówią Sandra Machnik i Sonia Gorczyńska, pracujące w grupie fizyczno-astronomicznej. Dominika Soroka wykonała w ramach grupy biologicznej instalację pt. „Człowiek w liczbach”. Z kolei Karolina Gawron, Natalia Więcek i Rafał Bether opracowali prezentację na temat wpływu temperatury na organizm ludzki. To tylko niektóre przykłady aktywności uczniów z Nędzy podczas festiwalu.

– Jak widać w szkole wre od pomysłów – mówi Małgorzata Machowska, nauczycielka matematyki. – Nasi uczniowie mają dużo entuzjazmu i wiele pomysłów. Zasługują na pochwałę, szczególnie dlatego, że do niczego nie trzeba było ich przymuszać. Oni naprawdę sami chcą się uczyć i poznawać świat w sposób taki, jaki prezentują na festiwalu – nie kryje zadowolenia Machowska.

Festiwal organizowany jest pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego w ramach projektu „Aktywny w szkole – aktywny w życiu” Projekt skierowany jest do społeczności gimnazjów: uczniów, nauczycieli oraz jednostek samorządu lokalnego. W projekcie bierze udział 80 szkół z terenu czterech województw. Szczególnie ważnymi beneficjentami projektu są placówki z terenów wiejskich. Uczestnikami projektu są tylko dwie szkoły z powiatu raciborskiego: Rudy i Nędza.

Co daje udział w projekcie, którego festiwal jest częścią? – Możemy prowadzić dla naszych uczniów liczne działania edukacyjne, takie jak koła naukowe, wycieczki, obozy czy festiwal taki jak ten. Dodatkowo projekt obejmuje zajęcia pomagające w nadrobieniu zaległości w nauce prowadzone pod okiem nauczycieli w małych, 3-osobowych grupach. Otrzymujemy również sprzęt i pomoce dydaktyczne przydatne w szkole, a wszystko jest finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny – mówi dyrektor ZSG Maria Czerwińska.

Program „Aktywny w szkole – aktywny w życiu” realizowany jest w Nędzy w trzech grupach tematycznych: informatycznej (opiekun: Małgorzata Machowska), naukowo-technicznej (opiekun: Joanna Galas) oraz w grupie rozwijającej przedsiębiorczość (opiekun: Ireneusz Fiet). Uczestnicy programu wzięli udział w dwóch wyjazdach naukowych. Pierwszy z nich obejmował zwiedzanie elektrowni w Bełchatowie, wizytę w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz w studiu SEMAFOR. Drugim wyjazdem był letni obóz naukowy w Zakopanem, w trakcie którego, oprócz zażywania uroków gór, uczniowie brali udział m.in. w warsztatach naukowych.

LP