::: Ludzie wracają, potrzeba pracy

W Pietrowicach Wielkich zauważyli, że ludzie powoli rezygnują z pracy zagranicą. Chcą więc zapewnić im miejsca pracy w ich rodzinnych stronach. Inwestorzy oraz rozpoczynający działalność gospodarczą mogą liczyć na ulgi w podatkach i opłatach lokalnych.

- Nie potrzeba nam tysiąca, ale kilkadziesiąt dobrze płatnych i stabilnych etatów – przekonuje sekretarz Adam Wajda. Na ostatniej sesji radni przyjęli pakiet uchwał, które mają wspierać lokalny biznes. Pierwsza dotyczy zwolnień z podatku od nieruchomości. Przedsiębiorcy płacą duże większe stawki niż osoby fizyczne. Mając zagwarantowane ulgi, chętniej inwestują, bo oznacza to dla nich niższe koszty. – Tak na przykład udało nam się ściągnąć z Raciborza Eko-okna, które już budują swoją nową fabrykę w Kornicy – mówi wójt Andrzej Wawrzynek. Liczy, że zatrudnienie znajdą przede wszystkim miejscowi.

Inne firmy mogą liczyć na dwuletnie wakacje podatkowe jeśli wzniosą nowe lub rozbudują istniejące zabudowania w celu zwiększenia powierzchni pod działalność produkcyjną bądź usługową i stworzą nowe miejsca pracy. Osoby do 26. roku życia – uczniowie lub studenci nie pozostający w stosunku pracy nie muszą w Pietrowicach Wielkich płacić opłaty za wpis do ewidencji działalności gospodarczej bądź jego zmianę. To oszczędność od 100 do 50 zł. – W sumie niewielka, ale na pewno wpływa na klimat inwestowania w gminie – przekonuje sekretarz Wajda.

W gminie jest około 210 przedsiębiorców działających w oparciu o wpis do prowadzonej przez Urząd Gminy ewidencji. Rocznych ruch w statystyce to około 30 wpisów bądź wykreśleń. – Ostatnio coraz więcej młodych ludzi przekonuje się do własnego biznesu, głównie w zakresie usług, najczęściej budowlanych – informuje wójt Andrzej Wawrzynek. Gmina chce, by było ich więcej, bo na miejscowym rynku dochód z usług daje większe profity niż praca na Zachodzie, która dziś jest, a jutro może jej nie być. – Inwestowanie w siebie daje lepsze perspektywy. Pozwala osiągać większe dochody, przy większym własnym zaangażowaniu – dodaje Adam Wajda.

(waw)