::: Otwarcie nowych przystani na Odrze

W sobotę 2 października oficjalnie otwarto nowe przystanie kajakowe na rzece Odrze w gminie Krzyżanowice i Bohuminie, zbudowane w ramach projektu Rzeki łączą, rzeki dzielą. Dzięki tym inwestycjom partnerskie samorządy liczą na wzrost ruchu turystycznego na terenie pogranicza, w tym Meandrach Odry.

Celem projektu jest budowa przystani kajakowych na rzece Odrze i Olzie, organizacja 4 imprez wodniackich oraz zakup sprzętu i całego wyposażenia dla kajakarzy. Polska część projektu dotyczy budowy przystani kajakowych w Zabełkowie i Krzyżanowicach. Wybudowano przystanie kajakowe w Bohuminie – Pudlov oznaczana jako "Antošovická lávka", przy moście w Starym Bohuminie oraz na lewym brzegu Olzy na terenie Věřňovic. Po polskiej stronie wybudowano przystanie na lewym brzegu w rejonie mostów w Zabełkowie i Krzyżanowicach. Całość projektu kosztowała 1.521.571 zł z czego gmina Krzyżanowice wydała 410 000 zł. Projekt został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 Przekraczamy granice.

Dzięki tym inwestycjom partnerskie samorządy Krzyżanowic oraz Bohumia liczą na wzrost ruchu turystycznego na terenie pogranicza, uatrakcyjnienie regionu przemysłowego i rozszerzenie oferty aktywnego spędzania czasu wolnego.

Sobotni polsko-czeski spływ "Zamykanie granicznych meandrów Odry" cieszył ogromną popularnością, wzięło w nim udział ponad 30 załóg czeskich i polskich. Przy moście w Zabełkowie uczestnicy mieli dłuższy postój i posiłek, po czym wypłynęli do Krzyżanowic. W bieżącym roku kajaki będące w dyspozycji „grupy Meander” przepłynęły ponad 1000 kilometrów. Wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki wspólnie ze Starostą Bohumina Petrem Vicha już myślą nad kolejnymi wspólnymi projektami. Obie gminy biorą udział w przygotowaniach do projektu budowy przystani kajakowych razem z Raciborzem oraz Kędzierzynem - Koźle.

ug

Galeria: Otwarcie nowych przystani na Odrze
obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
obrazek