::: Aktualności turystyczne

Racibórz, historyczna stolica Górnego Śląska, wyróżnia się na tle regionu wspaniałymi zabytkami oraz atrakcjami przyrodniczymi. Sferę biznesu tworzą znane na całym świecie marki - RAFAKO, MIESZKO, HENKEL czy SGL CARBON. Racibórz i okolice to wyjątkowe miejsce na spędzenie weekendu.

Gotycki kościół p.w. Św. Ducha, obecnie Muzeum, to wspaniały przykład średniowiecznej architektury właściwej dla zakonów o ścisłej klauzurze. Przez kilkaset lat była to świątynia dominikanek.

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy raciborskim Rynku to wyjątkowej klasy zabytek górnośląskiej architektury gotyckiej - dawna kolegiata.

Do dziś niezbadane są podziemia nawy głównej, które z pewnością kryją kolejne pochówki, może krypty grobowe, gdzie spoczęły zakonnice. Znajdujące się najbliżej ołtarza prezbiterium było zarezerwowane dla książąt i ich rodzin. Co ze swoimi majątnościami zrobiły raciborskie dominikanki? Czy tak jak chce legenda o cystersach z Rud, również one postarały się o ich ukrycie.

Pastor, kiedy dowiedział się, gdzie należy szukać bunkra, podziękował leśniczemu za informację i odszedł. Przez kilka dni nikt z mieszkańców leśniczówki nie zaprzątał sobie głowy jego wizytą. Kiedy jednak po pewnym czasie leśniczy postanowił odwiedzić to miejsce, ku jego zdumieniu w betonowej podłodze zobaczył odsłoniętą skrytkę.

« poprzednia 1 230 31 32 33 34 35 36 37 38 39 następna »

pigułka
pigułka
zapowiedzi
Klauzula informacyjna RODO - polityka prywatności. Portal wykorzystuje pliki cookies.
Akceptuję