::: Atrakcje turystyczne

Na świecie wykorzystywane są jako hotele, restauracje, galerie lub muzea. Najstarsza raciborska wieża ciśnień stoi bezużyteczna.

Od wieków mnichów dominikańskich, a teraz współczesnych badaczy intrygują krypty w kościele św. Jakuba. Według kronikarzy, w dominikańskiej świątyni złożono ciała władców Górnego Śląska - księcia Mieszka Otyłego i jego brata Władysława. Temat ten wziął za kanwę swojego opowiadania Jan Popiel.

We wrześniu 2008 r. nastąpiło w Raciborzu uroczyste otwarcie Alei Olimpijczyków Ziemi Raciborskiej. Aleja znajduje się przy Zespole Sal Gimnastycznych Sokolnia. Aleja Olimpijczyków Ziemi Raciborskiej składa się z 20 chronologicznie ułożonych marmurowych płyt. Na każdej z nich jest nazwisko olimpijczyka - sportowca ziemi raciborskiej.

Rafako odnowiło zabytkowy dom bractwa strzeleckiego przy ul. Łąkowej. To jeden z ładniejszych odrestaurowanych raciborskich zabytków. Zobacz zdjęcia wnętrz i podziemi.

Na świecie wykorzystywane są jako hotele, restauracje, galerie lub muzea. Najstarsza raciborska wieża ciśnień to jeden z niewielu obiektów użyteczności publicznej z XIX wieku, który zachował pierwotną formę.

Telewizja Polska S.A. kręci w Raciborzu pierwszy z odcinków cyklu „Tajemnice historii”. Mowa o słynnej monstrancji zrabowanej w 1945 r. z kościoła farnego.

Nie wiedzieć czemu miejscowi nazwali ten las Oborą. Dziś jest to unikalne na Górnym Śląsku zbiorowisko roślinności, a jednocześnie najmłodszy w regionie ogród botaniczny. Nosi dumną nazwę Arboretum Bramy Morawskiej.

Były słynne na całym Śląsku. Największe liczyły sobie ponad metr wysokości. Ciasto do ich wypieku musiało przez rok leżakować w drewnianych beczkach. O czym mowa? O raciborskich piernikach – świątecznym przysmaku nad przysmaki.

Już w XIX w. jej sława sięgała daleko poza Racibórz. Ściągała do miejscowego królewskiego gimnazjum ewangelickiego sławy światowej egiptologii. Dopiero jednak w XXI w. uchyloną rąbka tajemnicy jej śmierci.

Czy wraz z fundacją kaplicy św. Tomasza Becketa sprowadzono do Raciborza relikwie tego angielskiego męczennika? Czy podzieliły potem ten sam los, co szczątki tegoż świętego w katedrze w Canterbury?

« poprzednia 1 2 następna »

pigułka
pigułka
zapowiedzi
Klauzula informacyjna RODO - polityka prywatności. Portal wykorzystuje pliki cookies.
Akceptuję