Kuźna Raciborska
::: Koncert w Starym Opactwie

W niedzielę o godz. 17.00 w bazylice w Rudach odbył się koncert ku czci Najświętszej Maryi Panny. Wielbiciele muzyki sakralnej upajali się śpiewem Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej oraz grą na organach w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego. Koncert odbył się w ramach cyklu "Muzyka w Starym Opactwie".

– Muzyka liturgiczna jest skarbem. Skarbem są również ci, którzy tę muzykę wykonują – podkreślał na wstępie dyrektor XV Festiwalu Muzyki w Starym Opactwie, ks. Bogdan Kicinger. Zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu w wykonaniu Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej (sopran) oraz profesora Akademii Muzycznej w Katowicach, Juliana Gembalskiego (organy). 

Program został podzielony na 3 części. W pierwszej utwory odwoływały się do tekstu "Magnificat", który pochodzi od słów Magnificat anima mea Dominum, czyli Wielbi dusza moja Pana. – Druga część jest skierowana na pozdrowienie Ave Maria, a dla trzeciej inspracją są msze ku czci NMP – tłumaczył ks. Kicinger. Zgromadzeni w rudzkiej bazylice usłyszeli takie utwory jak: "Ave Maria" Franza Schuberta, Trzy fugi na "Magnificat" Johanna Pachelbela, czy improwizację "Po górach, dolinach".

Organizatorami festiwalu są Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach i Rzymskokatolicka Parafia w Rudach. – Pierwszym celem jest dla nas próba wskrzeszenia zapomnianych już tradycji muzykowania w starych klasztorach – wyjaśnia ks. Kicinger. Według niego rudzka świątynia jest dziś licznie odwiedzana, dlatego warto stworzyć zwiedzającym okazję do chwili zadumy i refleksji przy dźwiękach muzyki organowej. – Drugi cel to promocja młodych muzyków, służących na co dzień wspólnotom parafialnym – dodaje.

Honorowy patronat nad koncertem objęli Ordynariusz Diecezji Gliwickiej, ks. biskup Jan Wieczorek, oraz Starosta Raciborski, Adam Hajduk.

MaS


WAW,30-06-2010
Galeria: Koncert w Starym Opactwie
obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
obrazek    
  :::  drukuj  :::  wyślij znajomemu  :::  
pigułka
pigułka
Kuźnia Rac. - Z serca śląskich lasówKuźnia Rac. - Sanktuarium
zapowiedzi