::: III Mistrzostwa Raciborza w Scrabble

Na turniej zorganizowany po raz trzeci (pierwszy raz w klasyfikacji Grand Prix) przez Raciborski Klub Scrabble Szkrab oraz Raciborskie Centrum Kultury zjechała się ponad 60 uczestników z całej Polski! Scrabble to gra słowna wynaleziona w 1931 r. przez bezrobotnego architekta Alfreda Moshera Buttsa z USA.

Scrabble to gra słowna wynaleziona w 1931 r. przez bezrobotnego w owym czasie, architekta Alfreda Moshera Buttsa z USA. Wartość punktową liter ustalił obliczając częstotliwość ich występowania na okładce New York Timesa. Od tego czasu wartości nigdy nie uległy zmianie (pomijając wydania gry w innych językach).

O co chodzi w scrabble? Gra polega na losowaniu płytek z literami (jednocześnie gracz dysponuje siedmioma takimi płytkami, umieszczanymi na stojaku w sposób niewidoczny dla innych graczy) i kolejnym układaniu z nich słów na planszy o wymiarach 15x15 pól. Słowa układane są w sposób przypominający krzyżówkę. Każdy kolejny wyraz musi wykorzystywać co najmniej jedną literę znajdującą się już na planszy, zatem nowo układane wyrazy bądź krzyżują się z już istniejącymi, bądź przedłużają je o kolejne litery. Ułożone słowa są punktowane, przy czym grę wygrywa ten, kto łącznie zdobędzie większą liczbę punktów niż każdy z przeciwników.

- Gra w Polsce jest bardzo popularna. Właściwie co tydzień gdzieś w kraju jest organizowany turniej, ludzie grają w klubach, w domu, w internecie - mówi Justyna Górka z Polskiej Federacji Scrabble. - Dlaczego gra cieszy się tak dużą popularnością? Powodów pewnie jest wiele, myślę, że graczom podoba się dreszczyk rywalizacji, możliwość sprawdzenia się, szukania przeróżnych kombinacji - wylicza Justyna Górka.

Najstarszą graczką turnieju jest 78-letnia pani Paulina Naplocha z raciborskiego klubu "Szkrab". - Zawsze lubiłam krzyżówki i pewnie stąd moje zainteresowanie scrabble. Gra pozwala ćwiczyć umysł i utrzymuje go w sprawności uśmiecha się pani Natalia.

Monika Szczyrzyca z mamą Anetą przyjechały do Raciborza aż z Jaworzna. - Uwielbiam scrabble, uczy koncentracji, to ułatwia życie w szkole - śmieje się Monika. - Jak się człowiek juz raz zackoha w scrabble to koniec! Organizują turniej na drugim końcu Polski? Nie ma sprawy, wsiadamy i jedziemy - mówi mama Moniki Aneta Szczyrzyca.

Honorowy patronat nad III Mistrzostwami Raciborza w Scrabble objął prezydent i starosta raciborski.

rck

fot. Kasia Kubik, rck

Galeria: III Mistrzostwa Raciborza w Scrabble
obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
obrazekobrazekobrazekobrazek