::: Żacy prezentują swoje prace

Zewsząd daje się słyszeć, że Racibórz jest za mały, za biedny i byle jaki. Zauważmy, że wielcy artyści, znani z albumów dziedzictwa światowego, pochodzili z małych miasteczek, więc skończmy z narzekaniem, że Racibórz jest za mały na wielką sztukę.

Zewsząd daje się słyszeć, że Racibórz jest za mały, za biedny i byle jaki. Zauważmy, że wielcy artyści, znani z albumów dziedzictwa światowego, pochodzili z małych miasteczek, więc skończmy z narzekaniem, że Racibórz jest za mały na wielką sztukę. Już na wejściu wystawy prac studentów Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu artystyczna pracownia licencjacka przywitała pracami dyplomowymi Joanny Sorn – Gary. - Dzieła to niezwykłe – komentuje  adi. II st. dr Aleksander Ostrowski, który prowadził dyplomantkę - bo w lekkiej formie rysunku ukrywają intelektualne przesłanie. Przekaz wizualny symbolicznie przedstawia sens przysłowia, ujawniając dojrzałe myślenie i inspirujące spojrzenie na ludzkie przywary.

W holu na I piętrze RCK swoje prace wystawili również studenci dra Kazimierza Frączka oraz mgra Pawła Przyłęckiego z pracowni projektowania graficznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej „Foton” kierowanego przez mgr Gabrielę Habrom – Rokosz. Jedną ze ścian zajęła wystawa pokonkursowa projektów okładki książki Hanny Pasterny „Jak z białą laską zdobywałam Belgię”.

- Wreszcie studenci nam coś pokazali – mówi publiczność wernisażu. – Wreszcie mogliśmy pokazać się miastu ripostują studenci. - Tak dziwnie jest w tym Raciborzu, że ludzie tu nie obcują ze sztuką – zauważa student III roku PWSZ Ryszard Paurowski. Marzy mi się, że na wzór innych krajów obok centrów handlowych, zwanych galeriami, wyrosną galerie dzieł sztuki. Niechże ten klient odpoczywając po szale zakupów, zrelaksuje się przed/z sztuką. Chciałbym, by sztuka była codziennością.

Jednak problem obcowania ze sztuką zaczyna się już na poziomie szkoły podstawowej. Praktyki w szkole pokazują, że zawód nauczyciela – plastyki jest na wymarciu, bo tnie się godziny tego przedmiotu. Studenci nazywają to błędem edukacyjnym, i dziwią się, że błąd powielany jest przez urzędników od kultury, którzy tak samo tną: usuwają w cień ludzi kultury, likwidują miejsca kultury. Tak naprawdę studenci nie wychodzą do mieszkańców, bo nie mają gdzie się zaprezentować.  - Dla prac studentów Edukacji Artystycznej nie ma miejsca na wystawy – narzekają studenci. - W Raciborzu jest wielu artystów, ale ich dorobku w ogóle nie widzimy – dodaje absolwent PWSZ Michał Guz. - Czy dali za wygraną i po kolejnych próbach zmagań z rzeczywistością, przestali poszukiwać form i sposobów na wyrażenie siebie przez sztukę przed szeroką publicznością? – pyta.

Zewsząd daje się słyszeć, że Racibórz jest za mały, za biedny i byle jaki. Zauważmy, że wielcy artyści, znani z albumów dziedzictwa światowego, pochodzili z małych miasteczek, więc skończmy z narzekaniem, że Racibórz jest za mały na wielką sztukę. Rybnik jest postrzegany jako miasto rozwijające się gospodarczo, ale daleko mu do działki kulturalnej. - Chcielibyśmy, żeby Racibórz przejął rolę ośrodka kulturalnego, wykorzystujemy w tej chwili media do poinformowania decydentów o naszych potrzebach - wnioskują.

A na razie pozostaje nam marzyć. Ryszard marzy też, by szkoła, którą kończy w tym roku, mogła zyskać autonomię, by ze szkoły kształcącej nauczycieli sztuki stała się kuźnią artystyczną. Mówi: - Już teraz studenci innych uczelni zazdroszczą nam umiejętności zdobytych pod kierunkiem kadry wykładowców z Raciborza. O poziomie uczelni opowiadają goście, którzy tu przyjeżdżają na wykłady. To oni robią największą reklamę tej szkole. - Możemy sprawić, że wykładowcy i studenci PWSZ zrobią reklamę miastu – kończą studenci.

Barbara Sput

Galeria: Żacy prezentują swoje prace
obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
obrazek