::: Hala przyjazna środowisku

Po 20 maja raciborzanie będą mogli obejrzeć od wewnątrz zmodernizowaną kosztem ponad 10 mln zł halę sportową przy ul. Łąkowej. Wybudowany w latach 1973-1974 obiekt całkowicie zmienił swoje oblicze. Ma teraz tętnić życiem. Nie będzie szkodził środowisku. Zastosowano w nim ekologiczne źródło ciepła.

16 lutego w raciborskim magistracie odbyła się konferencja podsumowująca przebudowę hali, która kosztowała 10,6 mln zł. 2 mln zł miasto pozyskało z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycję wsparł też Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Planując modernizację hali stwierdziliśmy duże straty energii cieplnej, przenikające przez ściany i stropodach, okna i drzwi zewnętrzne a także przestarzały i niefunkcjonalny system grzewczy c.o. Koszty eksploatacji budynku były ogromne. Podjęte działania w zakresie termomodernizacji budynku ograniczą bezpośrednio stratę ciepła do otoczenia, co zmniejszy ilość spalanego paliwa do celów grzewczych i w efekcie wpłynie na poprawę jakości powietrza atmosferycznego. Ponadto zadanie przewiduje zamianę źródła ciepła. Dotychczasowe, czyli kotłownia zakładowa RAFAKO S.A. z kotłami na paliwo stałe, zostało zastąpione kotłownią gazową. Wykorzystanie nowoczesnego źródła ciepła wraz z wymianą instalacji c.o. oraz instalacji ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem instalacji solarnych zmniejszy emisję zanieczyszczeń powstających przy produkcji ciepła w procesie spalania paliwa - wyjaśnia prezydent Mirosław Lenk.

Realizacja zadania była zgodna z priorytetami ekologicznymi nakreślonymi w Programie Ochrony Środowiska dla Gminy Racibórz, Polityką Środowiskową Gminy w ramach wdrożonego systemu zarządzania środowiskowego wg ISO 14 0001, Programem Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Racibórz. Priorytety ekologiczne w zakresie poprawy jakości powietrza są zbieżne z celami nakreślonymi w Programie Ochrony Środowiska Powiatu Raciborskiego oraz z celami Programu Ochrony Środowiska Województwa Śląskiego i Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego. Wartość projektu oszacowano na 2,9 mln zł, dofinansowania na 395 tys. zł, a pożyczki 1,1 mln zł.

- Modernizację konsultowaliśmy ze środowiskiem sportowym. Uznano, że Racibórz potrzebuje jednej dużej hali widowiskowo-sportowej oraz małych obiektów na treningi - przekonuje prezydent Mirosław Lenk. Unijna dotacja wymaga, by jeszcze w tym roku z obiektu skorzystało ponad 33 tys. osób.

- Będzie się działo, impreza za imprezą - zapewniał Jerzy Kwaśny, dyrektor OSiR-u, który dostanie obiekt pod opiekę. Już w maju zagrają tu towarzysko drużyny PlusLigi kobiet BKS Aluprof Bielsko-Biała i ENION Energia MKS Dąbrowa Górnicza. Pojedynek ma komentować Sebastian Świderski i Piotr Gruszka. W lipcu MKZ Unia organizuje tu Turniej Pytlasińskiego. Do hali ma wrócić II-ligowe AZS Rafako oraz drużyny lig amatorskich - siatkówki i koszykówki.

Obiekt ma 5 pokoi hotelowych, ciąg odnowy biologicznej, widownię na 470 miejsc (można dostawić kolejne, łącznie dla 1000 osób), siłownię, salę gimnastyczną i główny parkiet.

Zachwytu inwestycją nie kryje rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, prof. Michał Szepelawy. - Wszystko w mieście idzie w dobrym kierunku - komplementował władze, dodając, że uczelnia w przyszłym roku przebuduje na halę sportową stary obiekt, który kupiła od Rafako. - Robi się tu ładny kwartał miasta, takie centrum sportowe - cieszył się prezydent. I na dodatek ekologiczne.

(waw)

Galeria: Hala przyjazna środowisku
obrazekobrazekobrazekobrazek